KOBI Postası Gazetesi : Artan İflaslar Panik Havası Estirmeye Başladı 01.06.2016

Son günlerde artan iflas panik havası estirmeye başladı. Çünkü, ekonomik krizler, şirketlerin yanlış yönetilmesi gibi faktörler iflaslarda çok etkilidir. Ayrıca dünyada değişen dengeler, lüzumsuz alınan krediler gibi faktörlerde var. En önemlisi alacakların tahsil edilememesi pek çok firmayı zor duruma soktu. Özellikle mali denge hesaplarını tutturamayan firmalar bulunuyor.

Bu firmalar alacaklarını tahsil edemedikleri halde müşteri kaybetme kaygısı ile aynı firmalara mal göndermeye devam ediyor. Bu durum dengeyi içinden çıkılamaz noktaya taşıdı. Bunlara birde uzayan vadeler, karşılıksız çekleri ekleyelim. Ayrıca ardı arkası kesilmeyen bilinçsiz üretimler eklenince firmalar batmaya başladı. Bazı firmalar iflas ertelemeye sürüklendi..

Kurucumuz Ayşe Burcu Arslan, geçen yılın son aylarında iflas edecek firma sayısında artışlar olacak, demişti. Bu konuda kamuoyuna açıklama yapan ARS Danışmanlık genel müdürü Ayşe Burcu Arslan şunları söyledi:

“Geçen sene söylediğimiz şeyler bu sene başından itibaren hızla gerçekleşiyor. Biz böyle olmasını istemeyiz. Fakat hizmet verdiğimiz firmalarımızdan aldığımız geri dönüşümler budur. Bu geri dönüşümler bizim bunu düşünmemizi sağlıyor.” dedi.

Artan İflaslar Panik Havası Estirmeye Başladı

Çalışanları da Olumsuz Yönde Etkiliyor.

ARS Danışmanlık uzun yıllardır ihracat yapan firmalara uluslararası alacak yönetimi konusunda hizmet veriyor. Genel müdürümüz Arslan artan iflaslar karşısında açıklamalar yapıyor. Hem çalıştığımız hem de dönem dönem eğitimler verdiğimiz firmalarda görüyoruz ki sadece firma sahipleri değil çalışanlar da bu durum karşısında panik halinde. Özellikle;

  • Vadesi geçen alacakları daha fazla satışla kapama çabası ekiplerin bazen hata yapmasına,
  • Araştırma bile yapmadan satışları gerçekleştirmesine sebep oluyor, dedi.

Arslan ayrıca ekiplerin bu durumu patronları ile paylaşamadıkları için hata yapma risklerinin arttığını ve istemeden firmalarına zarar verme boyutuna gelebildiklerini de belirtti. Arslan satış ekiplerinin sıkıntıları ile ilgili şunları söyledi. Ülkemizde satış ve müşteri temsilcileri aynı zamanda tahsilattan da sorumlu, halbuki alacak yönetimi ayrı bir uzmanlık alanı, yani bunun için ayrı bir personel istihdam edilmeli. Özellikle satış ve tahsilat ayrı ayrı beceriler isteyen konular. Bunun ikisi aynı personel tarafından takip edilince, müşteri kaybı yaşanmadan tahsilatı hızlandırmak zorlaşıyor. Bundan dolayı da sürekli kaygılı personel profili karşımıza çıkıyor, dedi. Yani artan iflaslar sadece iş sahiplerini etkilemiyor.

Artan İflaslar Panik Havası Estirmeye Başladı

Tahsilat yapılamayan müşteriye yeniden mal satma eğilimi başladı

“Bir firmanın ticaret yapmaktaki en büyük amacı para kazanmaktır, kar etmektir. Yani siz üretim yaptığınızda aslında sadece üreticisinizdir. Ne zamanki bu ürettiğiniz malları satar ve bunun ödemesini alırsınız işte o zaman gerçek anlamda ticaret yapıyorsunuzdur. Şeklinde açıklama yapan Ayşe Burcu Arslan, son dönemde bununla çok fazla çelişen olaylarla karşılaştıklarını ifade ediyor. Bunun iflas nedenlerinden birisi olabileceğini belirtti. Arslan, “Alacak yönetimi ve tahsilat danışmanlığı verdiğimiz müşterilerimizde son dönemde en sık duyduğumuz bir diğer konu;

  • Borcunu nakit veya çekle ödeyecek durumda olmayan firmaların yeni siparişle ve daha fazla ürün alarak eski borçlarını eritme teklifleri.

Fakat kredi limitini zaten doldurmuş ve vadesini zaten anlaşılanın üzerinde uzatmış olan bir müşteriye daha fazla satış yapma fikri, elbette sıcak karşılanmaz. Bununla birlikte, bazı firmalar tarafından bir çıkış noktası olarak görülebilmekte, diye belirtti.

Artan İflaslar Panik Havası Estirmeye Başladı

Domino Etkisi Yapıyor

Artan iflaslar panik havası estirmeye başladı konumuza devam edelim. Şirketlerin duyduğu kaygılar sadece kendileri ile sınırlı değil artık. Özellikle orta ölçekli KOBİ dediğimiz firmalarda;

  • Kendi dışında müşterilerinin alacaklarını tahsil edememesi,
  • İflas etmesi,
  • İflas erteleme istemesi, kendilerinin de alacaklarını tahsil edemeyeceği kaygısını firmalara aşılamış durumda.

Hizmet verdiğimiz firmalarla yaptığımız tüm görüşmelerde konular hep bunun etrafında dönmeye başladı. Yani ürün gönderiyorum ama ya iflas ederse ne yapacağız kaygısı piyasalara hakim durumda. Özellikle Türkiye’de yıllardır süregelen ileri vadede çekle çalışma modeli müşterilerin de müşteri çeklerini ciro etmesi ile birlikte tüm ekonomik sistemi birbirine bağlı bir hale getiriyor.

Suistimaller Başladı Bazı Firmalar Bu Durumu Kullanıyor

İflas erteleme denilen kavram aslında şirket özvarlığının ekside olması neticesinde, borca batmış firmalara kendisini bu mali durumdan kurtaracak iyileştirmeleri yapması için imkan tanınmasıdır. Fakat maalesef, bazı firmalar tarafından iflas erteleme mevzuatının suistimal edilmeye başlandığını görüyoruz. Artan iflaslar panik havası estirmeye başladı derken bu firmaların gerçekte zor durumda olmadığını gördük. Çünkü alacaklılardan kurtulmak için bu yönteme başvurduğu görülüyor.

Bazen müşterilerimizin alacaklarını tahsil etmek için gittiğimiz firmaların üretime deva ettiği ama ödemelerini yapmıyor. Gerekçe olarak da iflas erteleme istediklerini bu yüzden de sıranın bizim müşterimizde olmadığını söylediklerini de gördük. Biz özellikle alacaklı, yani mağdur olan tarafın yanında ona hizmet veren bir firmayız. Dolayısıyla bu incelemeleri yapan bilirkişi ve kayyumların şirket bilançolarını çok daha titiz incelemesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta gerçekten bu sürece girilmesinin gerekliliğini araştıracak, belirleyecek bir komisyon da kurulabilir.

Ayşe Burcu Arslan son olarak şunları söyledi;

Bu sistemin özendirilmemesi gerektiği kanısındayım. Hizmet verdiğimiz firmalardan aldığımız geri bildirimlerde en çok bu konu üzerinde kaygılar var. Ayrıca yurtdışından pek çok firma, Türkiye’de yaşanan bu iflasların kendilerinde tedirginlik yarattığını dile getiriyor. İthal edecekleri malların devamlılığının olup olamayacağı konusunda endişeler taşıdıklarını bize belirtiyor. Bu Türk firmalarının yurt dışında itibar kaybetmesini neden oluyor. Yapılacak ticarette zorluklar yaşamasını da beraberinde getirecek diye düşünüyorum.

Artan iflaslar karşısında bilinçli hareket etmek çok önemli. Bu kapsamda artan iflaslar  panik havası estirmeye başladı dememek için önce gerekli önlemleri almaya dikkat etmelisiniz.

Haberin kaynağını görüntülemek için ;
http://www.kobipostasi.net/2016/06/01/artan-iflaslar-panik-havasi-estirmeye-basladi/