İTO Gazetesi – Küresel Belirsizlikte Sığınılacak Limanlar

Küresel belirsizlikte sığınacağınız limanlar hakkında İTO Gazetesi yazısını okumanızı öneririz. Ayrıca bu yazıda ARS Danışmanlık kurucusu olan Ayşe Burcu Arslan’ın görüşlerine yer verdi.

ARS Danışmanlık,155 ülkede alacak yönetimi konusunda firmalara destek oluyor. Ayrıca ARS Danışmanlık Kurucusu ve Genel Müdürü Ayşe Burcu Arslan’dır.  Bu firma Türkiye’de faaliyet gösteren ihracatçı ve ithalatçıların yurt dışında tahsili geciken ödemeleri için hizmet verir. Bunun yanında firmaların tahsil edemediği alacaklarının takibi konusunda firma profesyoneldir.

Arslan bu konudaki görüşlerini şu şekilde belirtti:

  • İlk başlarda bizlere gelen yurt dışı alacak dosyalarının çoğunlukla özelliği barizdir. Bunlar ‘sorunlu veya vazgeçilmiş’ alacaklardan oluşan dosyalardır. Bizler   zamanla yasal yollardan önce uzlaşma aşamasında alacakların takip edilmesini sağlarız. Böylece daha etkin, hızlı ve risksiz bir hizmet veriyoruz.

İTO gazetesi

Arslan, İTO Gazetesi beyanında şunları söyledi. Artık vadesi 1 yıldan az geçmiş alacakların takibi konusunda destek taleplerinin daha yoğunlukla geliyor. Bunların da ‘tahsili gecikmiş alacaklar’ olarak sınıflandırdığımızı söyleyelim.

Günümüzde başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere Libya, Yemen, Suriye, Rusya, Ukrayna’da alacak yönetiminin zorlaştığını vurgulayan Arslan, “Avrupa ve ABD’de de ‘tahsili gecikmiş’ alacaklar konusundaki dosyalarımızda yüzde 78 gibi başarı elde ediyoruz. Sektör olarak da otomotiv endüstrisi, hazır giyim, tekstil, kimyevi maddeler, elektronik ve mobilya, demir, çelik ve yedek parça gibi ihracatımızın en yüksek olduğu alanlar ağırlık taşıyor” dedi.