Bloomberg BusinessWeek: Onun İşi Orta Yolu Bulmak

Debt Collection alanında uzman olan ARS Danışmanlık, Bloomberg BusinessWeek konusu oldu. ARS Danışmanlık, GCS’nin temsilcisi durumunda olan bir firmadır.  Avustralya kökenli uluslararası kredi ve risk yönetimi kuruluşu olan GCS önemli bir organizasyondur. ARS Danışmanlık, 155 ülkedeki temsilciliklerle iş yaparak süreçleri sonuçlandırıyor.

Şirketin kurucusu Arzu Burcu Arslan’dır.  Ayrıca Boğaziçi Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler okudu. Arzu Burcu Arslan, mezun olduktan sonra Hollanda’ya gitti. Ardından burada alacak tahsilatı işini fark etti. Türkiye’ye döndüğünde GCS’nin temsilciliğini alarak önemli oyunculardan biri haline geldi.

Bloomberg BusinessWeek

Uluslararası Ticaret Konusunda Uzmanlaşmış olan ARS Danışmanlık

ARS Danışmanlık özellikle uluslararası ticaret konusunda uzmanlaşmış durumda. Yani taraflardan biri her zaman yurtdışından oluyor. Şirket bazen bir Türk firmasının yurtdışındaki alacağı için çalışıyor. Bazen de yurtdışında ameliyat olmuş bir Türk vatandaşının işlerine yardımcı oluyor. Ya da üniversite okumuş bir Türk vatandaşının ödemeyi unuttuğu faturanın peşine düşüyor. Ama genellikle ARS için, bugüne kadar müşterilerinin genelini yüzdeyle ifade edelim. Müşterilerinin yüzde 70’ini yurtdışından alacağı olan Türk firmaları oluşturuyor.

Ancak son dönemde ekonomi bozuldu. Ayrıca artan döviz kurlarıyla birlikte yurtdışı alacaklılara verdiği hizmet oranı artmaya başladı. Ayşe Burcu Arslan oranın yüzde 50 – 50’ye geldiğini vurguluyor. “Normal şartlarda bu işlerin takibini şirketlerde dış ticaret müdürleri veya muhasebe müdürleri yapıyor. Ancak bu onların işi değil. Bunun için çok iyi yabancı dil bilmenin yanı sıra ticaret yapılan ülke hukuki altyapısının da bilinmesi gerekiyor” diyor Ayşe Burcu Arslan. Yaptırımları iyi bilen bir danışman itibar kaybetmek istemeyen bir borçlu şirketi daha rahat ikna edebiliyor. Bu makalemizde Bloomberg BusinessWeek  kapsamında ARS Danışmanlık hakkındaki yazıyı okudunuz.